فارسىالعربيةEnglish
كتابخانه‌ي ديجيتالي نسخه‌هاي خطي و اسناد شرقي - Oriental documents and manuscripts digital library
● 
بانک اطلاعات   ->  ميراث ويران

عنوان   سرقت کتیبه 800 ساله مسجد جامع شهر يزد 
عكاس  مسعود میرجلیلی 
تاريخ عكس  1388/11/07 
حق نشر  یزد فردا 
توضيحات   یزدفردا :مسعود میرجلیلی خبرنگاریزدفردا :يكي از كتيبه هاي مسجد جامع شهر يزد كه تقريبا 800 سال قدمت داشت به سرقت رفت .

اين كتيبه متعلق به سال 777 هجري قمري و به ابعاد 24 در 50 سانتي متر در كرياس ورودي مسجد نصب شده بود و اكنون همانگونه كه در تصوير مشاهده مي نماييد بجاي آن يك قطعه كاغذ نصب شده است .
يك منبع مطلع ميراث فرهنگي يزد در مصاحبه با خبرنگار يزد فردا گفت : سارقان با توجه به بسته بودن درب مسجد جامع از ديوار بالا رفته و كتيبه را سرقت كرده اند .
وي افزود : با توجه به نصب دوربين مدار بسته تصوير سارقان ضبط شده است و توسط اداره آگاهي يزد در حال پيگيريست .
شايان ذكر است بر روي اين كتيبه متن نام مبارك چهارده معصوم و صلوات كبير در ج شده بود . نگهباني مسجد جامع يزد بر عهده هيئت امناي مسجد بوده است.
--------------------------------------------------------------
در خبر آنلاین چنین آمده است:
کتیبه مسجد جامع کبیر یزد دزدیده شد!
حوادث - کتیبه مسجد کبیر یزد (مسجد جامع) حدود 10 روز قبل توسط سارقین از داخل هشتی این اثر 700 ساله دزدیده شد. این در حالی است که پیگیری برای دستگیری سارقین ادامه دارد.
به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی ،«ذات‌الله نیکزاد»، معاون میراث فرهنگی یزد دراین‌باره به CHN گفت: «خبر سرقت از مسجد جامع کبیر یزد صحت دارد اما به دلایل امنیتی از درج اخبار دراین رابطه خودداری شد.»

در حالی که 10 روز از سرقت این اثر ملی می‌گذرد، سایت تدبیر آنلاین روز گذشته برای نخستین‌بار خبر این سرقت را منتشر کرد و در ادامه این خبر از طریق اس ام اس به دوستداران میراث فرهنگی و مردم اطلاع رسانی شد.

نیکزاد درباره سرقت این کتیبه گفت: «این کتیبه از هشتی مسجد دزدیده شده و اخباری که درباره خروج این شی از کشور گفته می‌شود بی اساس است.»

پیگیری برای دستگیری سارقان ادامه دارد و به گفته معاون میراث فرهنگی هنوز اطلاعی از روند پیگری این پرونده به سازمان میراث فرهنگی داده نشده است.

به گزارش CHN به نقل از سایت اطلاع رسانی تدبیر آنلاین این کتیبه قدمتی بالغ بر 750 سال داشت که دوشنبه شب هفته گذشته توسط افرادی به سرقت رفته است.

هرچند این سرقت توسط دوربین‌های مدار بسته مسجد جامع یزد فیلمبرداری شده است اما به دلیل بستن ماسک‌هایی چهره افراد قابل رویت نیست.

بعد از این سرقت مسئولان استان جلسه فوق العاده شورای تامین را برگزار کرده و استاندار یزد تاکید کرده است کلیه امکانات جهت ردیابی به وبازگرداندن این اثر تایخی به محل اصلی خود صورت گیرد.

یک منبع اگاه در گفتگو با تدبیرآنلاین تاکید کرد فعالیت‌های دستگاه‌های اطلاعاتی امینتی در این خصوص شدت یافته است و تلاش می‌شود با استفاده از تصاویر دوربین‌های مسجد و دیگر دوربین‌های امینتی منطقه و اطلاعات موجود هرچه سریع‌تر این مسئله حل شود.

به گفته این سایت به نقل از نامه‌ای چند سال پیش نیز یک سنگ در این مسجد از جا کنده و قسمتی از کاشیکاری را هم خراب کرده بودند. اما چون درهای مسجد بسته و سنگ هم سنگین بوده نتوانسته‌اند آن را خارج کنند. ولی گفته می‌شود سنگ کنونی تاریخچه و شناسنامه مسجد جامع و بیش از 750 سال قدمت داشته است.

کد مطلب: 40420زمان انتشار: جمعه 9 بهمن 1388 - 09:09:27
http://www.khabaronline.ir/news-40420.aspx
 
تعداد بازديد   1790 

نسخ خطيتعداد نسخ خطى: 68190

تعداد کل: 139449