فارسىالعربيةEnglish
كتابخانه‌ي ديجيتالي نسخه‌هاي خطي و اسناد شرقي - Oriental documents and manuscripts digital library
● 
بانک اطلاعات   ->  ميراث ويران

عنوان   تخریب ابنیه تاریخی مشهد 
عكاس  فرهیختگان آنلاین http://www.farheekhtegan.ir/content/view/4366/46/ 
تاريخ عكس  1388/08/15 
توضيحات   اين روزها بحث ابنيه تاريخي مشهد به‌ويژه در محدوده بافت فرسوده اطراف حرم مطهر رضوي ذهن بسياري از فرهنگ‌دوستان و علاقه‌مندان به آثار تاريخي را به خود مشغول كرده است اما آنچه از سوي مسوولان گفته مي‌شود به‌جز چند بهانه واهي چيز ديگري نيست. به گزارش مهر با وجود اينكه حفظ و نگهداري و مرمت آثار تاريخي از وظايف سازمان ميراث فرهنگي است اما شاهد نابساماني‌هاي گسترده در رسيدگي به هويت فرهنگي و ملي كشور هستيم به گونه‌اي كه لااقل در مشهد آثار ثبت‌شده بسياري در وضعيت نامناسب به‌سر مي‌برند و هر روز شاهد تخريب برخي از اين آثار هستيم كه آثاري همچون خانه حناساب، سراي تركمن‌ها، خانه جوان صبور و خانه زرين‌زاده در مشهد از آن جمله است.
غيراستاندار بودن بيش از 70درصد ابنيه تاريخي منطقه ثامن
در اين رابطه سخنگوي شهرداري ثامن گفت: بيش از 70 درصد ابنيه تاريخي بافت فرسوده اطراف حرم مطهر رضوي فاقد سيستم سازه‌اي و غيراستاندارد هستند. محمد ميرشفيعي افزود: اين در حالي است كه طبق استانداردهاي تعريف‌شده در رابطه با مشخصات بافت‌هاي فرسوده تنها 50 درصد ابنيه بايد غيراستاندارد باشد. ميرشفيعي با بيان اينكه 70 درصد از پلاك‌هاي اطراف حرم زير 50 متر است، تصريح كرد: با وجود اينكه بسياري از پلاك‌ها شايستگي ثبت تاريخي را دارند اما توسط خود مالكين تخريب مي‌شوند.
وي افزود: تعداد زيادي از مالكين بناهاي تاريخي به دليل بلاتكليفي اقدام به تخريب يا حتي تغيير كاربري، اتاق‌بندي و اجاره آن با شبي 30 هزار تومان به زائران مي‌كنند.

شهرداري ثامن آماده خريد
آثار و بناهاي تاريخي
سخنگوي شهرداري ثامن با اعلام آمادگي براي خريد آثار و بناهاي تاريخي ادامه داد: با آگاهي از ضعف منابع مالي ميراث فرهنگي آماده‌ايم با هماهنگي اين سازمان بناها را خريداري و در اختيار آن قرار دهيم كه متاسفانه ميراث از اين فرصت‌ها استفاده نمي‌كند. وي گفت: خانه حناساب طبق توافق ميراث فرهنگي تخريب شد و سردر آن به محل بولوار اميرالمومنين انتقال يافته است.

مشكل بودجه
براي حفظ آثار تاريخي مشهد
رئيس سازمان ميراث فرهنگي خراسان رضوي در اين خصوص گفت: براي حفظ آثار ثبت‌شده مشهد بودجه كافي نداريم. وي با ابراز تاسف از تخريب آثار ثبت‌شده در منطقه ثامن مشهد تصريح كرد: در منطقه ثامن بيش از 30 اثر ثبتي وجود دارد كه در حال طي كردن مسير حقوقي براي رسيدگي به برخي از اين تخريب‌ها هستيم. لشگري در رابطه با موضوع توافق صورت‌گرفته مبني‌بر تخريب اثر خانه حناساب ميان رئيس سابق سازمان ميراث فرهنگي خراسان رضوي با شهردار منطقه ثامن گفت: توافق صورت‌گرفته منتفي بوده و منجر به امضا نشده است. وي همچنين در رابطه با خريد ابنيه تاريخي توسط شهرداري مشهد گفت: شهرداري مي‌تواند آثار را بخرد و هم ميراث فرهنگي و هم شهرداري در اين خصوص اعتباراتي را اختصاص داده‌اند اما سازمان ميراث فرهنگي تعيين كاربري مي‌كند و خدمات ارائه مي‌شود و احياي مرمت و بازسازي آن نيز برعهده ما است.

45 ميليارد تومان بودجه ساليانه ميراث فرهنگي در كشور
معاون حفظ، احيا و بازسازي بافت‌هاي تاريخي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري كشور كل بودجه ساليانه سازمان ميراث فرهنگي را 45 ميليارد تومان اعلام كرد. مسعود علويان‌صدر با اشاره به كمبود منابع مالي سازمان ميراث فرهنگي براي احياي بناهاي تاريخي افزود: در كشور بيش از 27 هزار اثر ثبت‌شده وجود دارد كه سهم خراسان رضوي از اين تعداد هزار و 300 مورد است. وي با مشاهده ابنيه تاريخي بافت مركزي مشهد، تصريح كرد: سازمان ميراث فرهنگي ضمن اعتراض به وضعيت اين بناها به صورت جدي و از طريق مراجع قانوني با متخلفان برخورد خواهد كرد. وي ادامه داد: هيچ نهادي نمي‌تواند اجازه تخريب بنايي را كه از سوي سازمان ميراث فرهنگي به ثبت ملي رسيده صادر كند، حتي اگر آن بنا مخروبه باشد.

سازمان ميراث فرهنگي
مشكل اجرايي دارد
نايب‌رئيس كميسيون فرهنگي مجلس در رابطه با ادعاي مطرح‌شده پيرامون مشكل اقتصادي ميراث فرهنگي گفت: مساله سازمان ميراث فرهنگي كمبود اعتبارات نيست بلكه مشكل اجرايي دارد. جواد آرين‌منش در اين رابطه افزود: مجلس و كميسيون فرهنگي سعي كردند با تخصيص اعتبارات مناسب به كار ميراث سرعت ببخشند به گونه‌اي كه طي چهار سال گذشته اين اعتبار افزايش قابل توجهي داشته است.

پيدا كنيد حلقه گم‌شده را...
با وجود اينكه شهرداري مشهد خود مدعي نگراني مخروبه شدن ابنيه تاريخي و به‌تبع آن مشكلات پيش آمده است و خود را ملزم به حفظ آثار تاريخي مشهد مي‌داند اما باز اين سوال بي‌جواب مي‌ماند كه چرا كماكان شاهد تخريب بي‌رحمانه آثار ثبت‌شده ميراث فرهنگي هستيم و هر روز مرگ يك اثر، تيتر اخبار مي‌شود؟ و باز هم هيچ‌كس جواب اين سوال را ندارد كه چرا ميراث كه وظيفه‌اش طبق بند 10 قانون حفظ و نگهداري و مرمت آثار تاريخي است تنها به ثبت آنها اكتفا مي‌كند و در توجيه آن لشگري رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي و همچنين مسعود علويان‌صدر مي‌گويند براي حفظ آثار ثبت‌شده مشهد بودجه كافي نداريم. در حالي كه طبق اظهارات نماينده مجلس، اعتبارات ميراث فرهنگي در سال‌هاي اخير افزايش يافته است. از طرفي علويان‌صدر مدعي مي‌شود كه طبق قانون همه ارگان‌ها ازجمله شهرداري بايد در زمينه حفظ و احياي آثار تاريخي به‌طور مستمر وارد شوند، حال بايد پيدا كرد حلقه گم‌شده را! از سوي ديگر به دليل ثبت رسمي ابنيه تاريخي مالكان نمي‌توانند بدون هماهنگي ميراث فرهنگي حتي اقدام به مرمت بنا كنند در اين ميان اين مساله مطرح مي‌شود كه ميراث فرهنگي حداقل به مالكان امكان بهسازي و مرمت ملكشان را بدهد تا از اين وضع خارج شوند. اين نكته را نيز بايد مدنظر داشت كه اگر نابودي و تخريب ابنيه تاريخي مشهد به همين سرعت پيش برود و به جاي اين آثار ارزشمند آهن‌ها و برج‌ها خودنمايي كنند، نه 10 سال ديگر شايد خيلي زودتر چيزي از فرهنگ و گذشته مشهد باقي نماند جز نگين نوراني حرم مطهر رضوي كه آن هم ميان تراكم آسمان‌خراش‌هاي مرتفع از هم‌اكنون به سختي ديده مي‌شود. 
تعداد بازديد   2192 

نسخ خطيتعداد نسخ خطى: 68190

تعداد کل: 139449